#śmieciwłapy, czyli #zabierz5zlasu

śmieciwłapy zabierz5zlasu otojanka
Jeśli jesteś na leśnym spacerze i widzisz śmieci – reaguj! #zabierz5zlasu, to naprawdę nie jest wysiłek, a dzięki #śmieciwłapy Twoje otoczenie będzie piękniejsze.

Odkąd częściej zaczęłam jeździć do lasu – do swojego lasu – widzę jak brudno jest dookoła. Żeby oczyścić otoczenie, nie muszę wychodzić na długie spacery po okolicy. Wystarczy, że wyciągnę rękę za ogrodzenie i zdejmę puszkę z sosnowej gałązki. Z krótkiego spaceru dookoła mojej działki przyniosłam już pęknięty odpustowy balonik, butelki po piwie i opakowania po papierosach. Piwo i papierosy. To najczęściej te rzeczy przynoszę z lasu.

otojanka zabierz5zlasu śmieciwłapy

Jest 11 listopada 2018. Dzisiaj obchodzimy setną rocznicę niepodległości naszego Państwa, dlatego postanowiłam zrobić coś dobrego dla mojego kraju, mojej społeczności, miejsca, w którym przebywam i w związku z tym – wybrałam się na dłuższą wycieczkę, na niedzielny spacer z moimi psami i torebką foliową na znalezione śmieci.

otojanka zabierz5zlasu śmieciwłapy

Na pierwszy rzut oka las wygląda na dziki i dość czysty, jednak nie trzeba schodzić ze ścieżki, żeby dopatrzyć się pozostałości po bytowaniu ludzi. Oprócz standardowych butelek po piwie i kartonikach po papierosach znalazłam też masę drobnego sprzętu samochodowego. Puste baniaki po olejach; małe kanisterki; obudowy czegoś, czego nawet nie umiem nazwać; kratka od chłodnicy i plastikowe butelki po napojach. Po dziesięciu minutach mój worek był już wypełniony, ale nie chciałam wracać, bo dzień dopiero się zaczął.

otojanka śmieciwłapy zabierz5zlasu

Mimo ciążącej mi siaty ze śmieciami, obeszłam okolicę na tyle, by rozeznać się gdzie powinnam jeszcze posprzątać. Jest mi przykro, że mój las jest taki brudny. Często spotykam tu grzybiarzy, szkoda, że po śmieci nie schylają się tak chętnie jak po inne dary lasu. Proszę, szanujmy naszą przestrzeń!

Jutro nie pracuję, dlatego postanowiłam pojechać tam znowu i zrobić kolejną rundę po tych małych wysypiskach. Jeśli szanujesz swój kraj, zrób dla niego coś dobrego i na następnym spacerze zabierz choć pięć śmieci z lasu, z łąki, z parku… Świat nie zmienia się od wielkich czynów, tylko od drobnych rzeczy, które wykonujemy każdego dnia.

otojanka zabierz5zlasu śmieciwłapy

Przyłączysz się do akcji?
To tutaj wszystko się zaczęło: KLIK, a my – psi blogerzy – zachęcamy: bądź dobry dla lasu! #zabierz5zlasu #śmieciwłapy!

otojanka zabierz5zlasu śmieciwłapy